Microsoft’un İcra Kurulu Başkanı ve aynı zamanda CEO’u Satya Nadella yeni için yazdığı mektup’da önemli konulara ve Microsoft’un gelecek vizyonu hakkında bilgi verdi.

Satya Nadella’nın tüm Microsoft ve teknoloji paydaşarına sözleri ise şöyle;

“Sayın Microsoft hissedarları, meslektaşlar, müşteriler ve iş ortakları,

Tarihi bir zorluk aynı zamanda fırsat zamanları yaşıyoruz. Bu satırları yazarken dünya, devam eden ekonomik, sosyal ve jeopolitik belirsizliklerle yüzleşiyor. Aynı zamanda, kuruluş ve endüstri için üretkenliği kökten değiştirecek yeni bir yapay zeka (AI) çağına girdik.

Bu yeni nesil AI, yazılım kategorilerini ve kendi şirketimizi de dahil olmak üzere her işi temelden yeniden şekillendirecek. Microsoft, kurulduğu 48 yıl boyunca sürekli olarak teknolojik paradigm değişimlerine uyum sağlayarak önemli bir şirket olmaya devam ediyor. Bugün, bir kez daha bu yeni döneme liderlik ediyoruz.

Bu dönüşümün ortasında, her insanın ve organizasyonun dünyada daha fazlasını başarması için gezegenimizin her yerine güç verme misyonumuzu devam ettiriyoruz. Şirket olarak, bu yeni teknoloji için demokratik bir güç olabileceğimize ve bu fırsatın her ülke, topluluk ve birey için yeni kabıları açmak yardımcı olabileceğimize inanıyoruz.

İşte bu hedefe nasıl ulaştığımızı gösteren bir kaç örneği sizleri paylaşmak istiyorum;

  • Elektronik sağlık kayıtları sağlayıcısı Epic, Azure OpenAI Service ve Dragon Ambient eXperience Copilot üzerine inşa edilmiş geniş çözümler yelpazesi kullanarak, sağlık endüstrisini etkileyen en büyük sorunlardan biri olan doktorların tükenmişliği de dahil olmak üzere bir dizi sorunu üzerine çalışıyor
  • Mercado Libre, Latin Amerika genelinde e-ticareti demokratikleştirmeye çalışırken, geliştiricilerinin kod yazma süresini GitHub Copilot ile %50’den fazla azaltıyor.
  • Mercedes-Benz, Azure OpenAI Service aracılığıyla ChatGPT kullanarak yüz binlerce sürücü için sesli araç asistanını daha sezgisel hale getiriyor.
  • Lumen Technologies, Microsoft 365 Copilot’u kullanarak çalışanlarını daha verimli hale getiriyor ve onları daha yüksek katma değerli faaliyetlere odaklanmaya teşvik ediyor.
  • Kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşu The Contingent, Dynamics 365, Power BI ve Azure kullanarak ihtiyaç sahibi çocukları koruyucu ailelerle eşleştiriyor ve çalışmalarını ABD genelinde genişletmek için AI’ı kullanmayı düşünüyor.
  • Tayvan Milli Eğitim Bakanlığı, Azure AI kullanarak ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin İngilizce öğrenmelerine yardımcı olacak bir çevrimiçi platform oluşturdu.

Bu ilerlemeyi daha da güçlendirmek için üç konuda kararlıyız: İlk olarak, ticari bulutta en iyi olma liderliğimizi koruyacağız ve oyunlardan profesyonel sosyal ağlara kadar tüketici kategorilerinde yenilikler yapacağız. İkincisi, bu gibi platform değişimlerinde en büyük kurumsal değerin oluştuğunu biliyoruz; bu nedenle, AI’daki liderliğimizi, bu teknolojiyi teknik olarak her katmana enjekte etmek için yatırım yapacağız. Ve son olarak, mali yılımızda güçlü sonuçlar elde ettik. Gelirde olarak “211 milyar dolar” ve işletme gelirinde “88 milyar dolar” ile yılı tamamladık.

AI Yükselişi Yeni Bir Çağın Başlangıcı

Bu yeni çağı tanımlayan iki başlık var. İlk olarak, evrensel arayüz: doğal dil. Bilgisayar kullanımının uzun seyri, birçok açıdan giderek sezgisel hale getirilmiş insan-bilgisayar arayüzleriyle şekillendirilmiştir – klavyeler, fareler, dokunmatik ekranlar. Şimdi ise bir sonraki büyük adımın, doğal dilin olduğuna inanıyoruz ve hızla öteye geçeceğiz, niyetimizi ve çevremizi görmek, duymak, yorumlamak ve anlamak.

İkinci olarak, güçlü bir yeni akıl motorunun ortaya çıkmasıdır. Yıllardır günlük yaşamı, yerleri ve şeyleri dijitalleştirdik ve veritabanlarına düzenledik. Ancak veri dolu bir dünyada, en çok eksik olan şey, bu veri üzerinde akıl yürütme yeteneğimizdir. Bu nesil AI, metni tamamlamaktan veya özetlemekten, anormallikleri tespit etmekten ve görüntüleri tanımaktan, desenleri tanımlayıp içgörüleri daha hızlı ortaya çıkarmaya kadar, veri ile etkileşim kurmamıza güçlü yeni yollar sunar.

Bu iki çığır bir araya geldiğinde, büyük yeni fırsatların kilidini açacak. Aslında, geçen ay Copilot adlı günlük bir AI yardımcısı vizyonumuzu duyurduk. Copilot’u en çok kullandığımız ürün ve deneyimlere entegre ediyor ve insanlara kendi başına bir uygulama olarak gücünü çağırma olanağı tanıyoruz. Bugün uygulamalara erişmek için bir işletim sistemini başlatmak veya web sitelerini ziyaret etmek için bir tarayıcı kullanıyorsanız, inancımız şudur ki tüm bu aktiviteleri ve daha fazlasını yapmak için bir Copilot çağıracaksınız: alışveriş yapmak, kod yazmak, analiz yapmak, öğrenmek, yaratmak.

Şirket olarak, böyle bir geçişe her yaklaştığımızda sorumlulukla hareket ediyoruz. AI’nın güçlü olduğu kadar toplumlar arasında güçlendirici olması gerektiğine inanıyoruz ve bunun sorumlu bir şekilde inşa edilmiş ve tasarlanmış olması konusuna önceden güvenlikle yaklaşmaya kararlıyız.

Yeni Fırsatlar

Her müşteri çözüm ve teknoloji alanlarını yapay zeka ile yeniden tasarlanacak. Bu bizim tam istediğimiz şey, Microsoft AI çağının öncüsü olacak.

Altyapı

Dört yıl önce en iyi bulutu oluşturma hedefiyle ilk olarak yapay zeka süper bilgisayarımıza yatırım yaptık. Bugün, NVIDIA, Adept ve Inflection yapay zeka modellerini oluşturmak için altyapımızı kullanıyor.

Daha genel olarak, kuruluşlar görev kritik uygulamalarını çalıştırmak için bizi tercih devam ediyor. Geçtiğimiz mali yıl boyunca Azure’a daha fazla bulut göçü gördük. Ayrıca, şu anda 18.000 müşteriye sahip olan Azure Arc ile hibrit bilişimde liderliğimize devam ediyoruz.

Dijital ve Uygulama İnovasyonu

GitHub Copilot, geliştiricilerin kodlama görevlerini %55 daha hızlı tamamlamalarına yardımcı olarak geliştirici üretkenliğini dönüştürüyor. GitHub Copilot for Business’ı seçen 27.000’den fazla kuruluş bulunmakta ve şu ana kadar 1 milyondan fazla kişi GitHub Copilot’u daha hızlı kod yazmak için kullanıyor. Ayrıca, GitHub bu mali yılda ilk kez yıllık tekrarlayan geliri 1 milyar doları aşmıştı. Bugüne kadar Power Platform’daki Copilot’larla Al destekli yetenekleri kullanan 63.000’den fazla kuruluş bulunmakta.

İş Uygulamaları

Dynamics 365 Copilot ile her işlev ve iş hattındaki çalışanlara yeni nesil Al getiriyoruz. Yeni nesil Al, CRM ve ERP sistemleri üzerinde çalışan Copilot, manuel veri girişi, içerik oluşturma ve not alma gibi yüksek görevleri azaltmaya yönelik. Aslında, kendi destek uzmanlarımız Dynamics 365 Customer Service’teki Copilot’u kullanarak daha hızlı ve yardım çağırmadan daha fazla vakayı çözmekte. Yeni Al ile müşterilere kesintileri azaltmalarına yardımcı oluyoruz. Ve yeni Microsoft Sales Copilot’umuz ile satıcılar, müşteri etkileşimlerine CRM sistemlerinden veri ekleyerek, hem Salesforce hem de Dynamics dahil olmak üzere daha fazla müşteri ile anlaşma yolu bulabiliyor. Genel olarak geçtiğimiz mali yılda 5 milyar doların üzerinde gelir elde etti ve müşteri deneyimi, hizmet, finans ve tedarik zinciri işlerimiz her biri yıllık satışlarda 1 milyar doları aştı.

Güvenlik

Siber tehditlerin hızı arttıkça güvenlik her organizasyonun öncelikli konusu oluyor. Kapsamlı ve yapay zeka destekli çözümlerimiz avantaj sağlıyor. Security Copilot ile tehdit istihbaratımız günde 65 trilyon güvenlik sinyali birleştirerek güvenlik modeli oluşturuyor.

Genel olarak artık 1 milyondan fazla kuruluş dijital varlıklarını korumak için kapsamlı  yapay zeka destekli çözümlerimize güveniyor. Güvenlik işimiz yılda 20 milyar doları aşan gelire ulaştı çünkü bulutlar ve uç nokta platformlarındaki müşterileri koruma konusunda yardımcı oluyoruz.

Arama, reklam ve haber

Yeni Bing ve Microsoft Edge tarayıcımızla günlük arama ve web alışkanlıklarını yeniden şekillendiriyoruz. Bu arama, gezinme, sohbet ve yapay zekayı tek bir birleşik deneyimde birleştirerek daha iyi arama, daha eksiksiz cevaplar, yeni bir sohbet deneyimi ve içerik oluşturma yeteneği sunuyor.

Bu çığır açan yetenekleri iş dünyasına da getiriyoruz. Bing Chat Enterprise ile, ticari veri koruması sunan ve bugünün yeni nesil yapay zekasından faydalanmak isteyen her organizasyon için kolay bir başlangıç sağlayan bir platform sunuyoruz.

Yolculuğumuzun erken aşamalarında olmasına rağmen, Bing kullanıcıları geçtiğimiz yıl içinde 1 milyardan fazla sohbet gerçekleştirdi ve bu yeni araçları işlerini halletmek için uygularken 750 milyonun üzerinde resim oluşturdu. Daha genel olarak reklamda fırsatlarımızı genişletmeye devam ediyoruz. Bu yıl, Netflix bizi ilk reklam destekli abonelik teklifi için teknoloji ve satış ortağı olarak seçti.

LinkedIn

Yapay zeka etrafındaki heyecan, her fonksiyonda yeni fırsatlar yaratıyor. Pazarlama, satış, hizmet, finans, yazılım geliştirme ve güvenlik dahil. LinkedIn, insanların becerilerini öğrenmek, tartışmak ve geliştirmek için gittikleri yer haline geliyor. Platformdaki uzmanların deneyimlerine ulaşmak ve üyelerimizi ve müşterilerimizi bağlamak için yapay zekayı kullanıyoruz. Aslında, AI destekli makalelerimiz ağın en hızlı büyüyen trafiği haline geldi. LinkedIn’in geliri bu mali yılda ilk kez 15 milyar doları aştı, bu da platformun 950 milyondan fazla üye için bağlantı kurma, öğrenme, satış yapma ve iş bulma konusunda ne kadar kritik olduğunun bir göstergesi.

Oyun

Harika oyunları istedikleri yerde, ne zaman ve nasıl oynamak isteyen insanlar için ilk tercih olma hedefimizi hızla gerçekleştiriyoruz. Xbox Game Pass ile oyunların nasıl dağıtıldığı, oynandığı ve görüntülendiğini yeniden tanımlıyoruz.  Bu ayın başlarında, Activision Blizzard’ı satın alımı bizi heyecanlandırdı ve birlikte dünya genelinde daha fazla insanı oyunun keyfiyle buluşturmak için önümüzdeki aylarda daha fazla paylaşmayı dört gözle bekliyoruz.

Cihazlar ve Yaratıcılık

Son olarak, geçen ay bir Windows 11 güncellemesi olarak piyasaya sürülen Copilot ile Windows’u güçlü bir yeni yapay zeka merkezine dönüştürüyoruz. Bu, web’in bağlamını ve zekasını, çalışma verilerinizi ve PC’nizde anlık olarak yaptığınız işleri benzersiz bir şekilde birleştirerek daha iyi yardım sağlayacak, aynı zamanda gizliliğinizi ve güvenliğinizi ön planda tutacak. Genel olarak, geçen yılda Windows 11’i çalıştıran cihazların sayısı iki katından fazla arttı. Ayrıca, Azure Virtual Desktop ve Windows 365 ile birlikte ilk kez yıllık geliri 1 milyar doları aştı.

SORUMLULUĞUMUZ

Fırsatımızı takip ederken, teknolojinin bize sorunları çözmemizde yardımcı olmasını, yeni sorunlar yaratmamasını sağlamak için çalışıyoruz. Bunun için, misyonumuza merkezi olan ve bu yeni dönemde daha da önemli hale gelen dört kalıcı taahhüdütü açıklıyoruz.. Bu taahhütler, bizim için sadece sözcüklerden ibaret değil. Yaptığımız her şeyde karar almamıza yardımcı olmak için bir rehber. Ürünleri tasarlayıp geliştirirken, iş süreçlerini ve politikaları şekillendirirken, müşterilerimize yardımcı olurken, iş ortaklıkları kurarız. Her zaman eylemlerimizin bunlarla uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için kritik sorular sorarız.

Yeni fırsatları nasıl ortaya çıkartabiliriz

İlk olarak, ekonomik büyüme ve fırsata erişimin her kişi, kuruluş, topluluk ve ülkeye ulaşması gerektiğine inanıyoruz. Ve yapay zeka fırsat ve büyüme için bir katalizör olarak hizmet edebilir, ancak herkesin faydalanabilmesi için önce herkesin teknolojiye, veriye ve ihtiyaçları olan becerilere erişimi olmalıdır.

Bunu başarmak için, teknolojiyi kar amacı gütmeyen kuruluşlar, sosyal girişimciler ve diğer sivil toplum kuruluşlarına ulaştırmaya odaklanıyoruz, böylece toplumun en büyük sorunlarından bazılarına çözüm bulmalarına yardımcı olabilirler. Bu yıl, kar amacı gütmeyen kuruluşlara 3.8 milyar doların üzerinde indirimli ve bağışlanmış teknoloji sağladık. Yaklaşık 325.000 kar amacı gütmeyen kuruluş bulutumuzu kullandı. Ve AI’nın potansiyelini kullanmalarına yardımcı olmak için, bağış toplama, pazarlama ve program teslimi için yeni AI yetenekleri geliştiriyoruz.

AI bazı işleri yerinden edebilir, ancak aynı zamanda yeni işler de yaratabilir. Bu nedenle, 2025’e kadar 10 milyon kişiyi dijital ekonomide iş ve geçim kaynakları için gerekli becerilere sahip kılmayı hedefliyoruz. Temmuz 2020’den bu yana, 8.5 milyon kişiye, bu yıl dahil olmak üzere 2.7 milyon kişiye yardımcı olduk. Ayrıca, kadınları ve siber güvenlikte temsil edilmeyen toplulukları güçlendirmek için çalıştık, 28 ülkede ve neredeyse 400 ABD topluluk koleji ile işbirliklerimizi genişlettik.

Son olarak, insanların AI hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olmak için, LinkedIn Learning ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz Generative AI üzerine ilk çevrimiçi Profesyonel Sertifika programını başlattık, eğitimciler için AI araçları oluşturduk ve ABD’deki ilk AI Community Learning etkinliğimizi düzenledik. Bu etkinlikler, gelecek yıl boyunca dünya genelinde çoğaltılacak ve 10 dilde yerelleştirilecek. Ayrıca, Generative AI Skills Grant Challenge’ı başlatmak için bir araya geldik, bu da kar amacı gütmeyen kuruluşların, sosyal girişimlerin ve araştırma veya akademik kuruluşların iş gücünü bu yeni nesil AI’ı kullanmaya güçlendirebileceğini keşfetmeyi amaçlamakta.

Nasıl güven kazanabiliriz?

Teknoloji ile olumlu etki yaratmak için insanların kullandıkları teknolojilere ve bunların arkasındaki şirketlere güvenebilmeleri gerekmektedir. Bizim için güven kazanmak, AI’nın sorumlu kullanımını, gizliliği korumayı ve dijital güvenlik ile siber güvenliği ilerletmeyi içeriyor.

AI’ya olan taahhüdümüz yeni değil. 2017’den bu yana güvenin sadece verilmediği ancak eylem yoluyla kazanıldığı gerçeğini tanıyarak AI uygulamamızı geliştirmek için çalıştık. AI prensiplerimizi bir dizi uygulama sürecine, ayrıca uyumluluğu desteklemek için araçlara, eğitime ve uygulamalara dönüştürdük. Ancak programlar yeterli değil. Ayrıca müşterilerimize ve ortaklarımıza AI’ı güvenli bir şekilde geliştirmeleri ve uygulamaları için AI müşteri taahhütleri ve Azure AI Studio gibi hizmetler aracılığıyla içerik güvenliği araçlarına ve AI paneline erişimi dahil etmekteyiz.

Sorumlu bir şekilde AI inşa etmek, diğer endüstri liderleri, sivil toplum ve hükümetlerle işbirliği yapmayı, küresel olarak AI düzenlemeleri ve yönetişimi savunmayı gerektirir. Bu yıl, AI Yönetimi Blueprint’imizi yayınladık, AI framework için somut yasal ve politika önerilerini açıklayan. ABD Beyaz Sarayı ile geliştirilen sekiz gönüllü taahhütte imza attık ve güvenilirlik prensiplerini güçlendirmek ve operasyonelleştirmek için yaptığımız altı ek taahhüdümüzle gurur duyuyoruz.

AI çağı, siber güvenliğin önemini arttırıyor ve bizde özel ve kamusal sektörlerde siber dayanıklılığı artırmak için çalışmalarımızı derinleştiriyoruz. Ukrayna’yı kritik altyapısını savunmada, siber saldırıları ve siber etki operasyonlarını tespit etmede ve engellemede desteklemeye devam ettik ve bu saldırılarla ilgili istihbarat sağladık. Microsoft Tehdit Analizi Merkezi ekibimiz, müşterileri ve halkı bilgilendirmek için 500’den fazla istihbarat raporu üretti. Üçüncü yıllık Microsoft Dijital Savunma Raporu’nu yayınladık. Aynı zamanda çevrimiçi ortamlarda güvenli deneyimler yaratma ve müşterileri yasa dışı ve zararlı içerik ve davranışlardan koruma taahhüdümüzü sürdürüyoruz, insan haklarına saygı göstererek. Terör ve şiddet içeren içerikle ilgilenmek için Algoritmik sonuçlar için Christchurch Çağrısı Girişimi’ni destekledik. Dünya Ekonomik Forumu’nun Dijital Güvenlik için Küresel Koalisyonu aracılığıyla, dijital güvenlik için yeni küresel prensiplerin geliştirilmesinde liderlik ettik.

Müşterilerin gizliliğini korumak ve verileri üzerinde kontrol sağlamak daha da önemli hale gelmiştir. EU Data Boundary’nin aşamalı olarak devreye alınmasına başladık, ticari ve kamu sektörü müşterilerimizin veri egemenliği ihtiyacını destekliyor. Ve her ay, 3 milyondan fazla kişi gizlilik panelimiz aracılığıyla veri koruma haklarını kullanarak, verilerinin nasıl kullanılacağı konusunda anlamlı seçimler yapıyor.

Temel hakları nasıl koruyabiliriz?

Dijital bir dünyada, insanların temel haklarını teşvik etme ve koruma sorumluluğumuz vardır ve teknolojinin yarattığı zorluklarla başa çıkmalıyız. Bizim için bu, sorumlu iş uygulamalarını sürdürmek, bağlantıyı ve erişimi genişletmek, adil ve kapsayıcı toplumları ilerletmek ve topluluklara güç vermek anlamına gelir.

2023 yılında, teknolojimizin zararlı kullanımlarını öngörmek ve insanların yaşamları veya yasal durumları için önemli olan teknolojilerin kullanımına sınırlamalar getirmek için çalıştık. Teknolojilerimizin etkisini değerlendirmeye, paydaşlarımızla etkileşime geçmeye, sorumlu uygulamaları modellemeye ve benimsemeye ve küresel tedarik zincirimiz dahilinde insan haklarına saygı göstermeye devam edeceğiz.

Bugün, hayatlarımız daha önce hiç olmadığı kadar bağlantılı. Eğitim, istihdam, sağlık ve diğer kritik hizmetlere erişim giderek teknolojiye bağlı hale geliyor. Bu nedenle, dünya genelinde çeyrek milyar insanın, Afrika’da 100 milyon insanın dahil olduğu, uygun maliyetli yüksek hızlı internet erişimini sağlama taahhüdümüzü genişlettik, 2025 yılına kadar. 2017’den bu yana, internet erişimini 63 milyon insana ulaştırmamıza yardımcı olduk, toplulukların AI ve diğer dijital teknolojilere erişimlerini sağlamanın temel bir ilk adımı.

Bu yıl, engelli bireyleri topluma kazanadırmak için beş yıllık taahhüdümüze devam ederek, erişilebilirlik bilgi açığını kapatmaya odaklandık. LinkedIn Learning, Teach Access ve Microsoft engellilik topluluğu ile işbirliği yaparak, 750.000 öğrenci engellilik ve erişilebilirlik konusundaki anlayışlarını zenginleştirdi.

Sürdürülebilirliği Nasıl İlerletebiliriz?

İklim değişikliği, bizim kuşağımızın belirleyici sorunu ve bununla başa çıkmak için hızlı, kolektif eylem ve teknolojik yenilik gerektiriyor. Kendi hedeflerimize ulaşma konusundaki kararlılığımızın yanı sıra, diğerlerinin de aynısını yapmasına olanak tanımayı taahhüt ediyoruz. Bu, operasyonel ayak izimiz için sorumluluk almayı ve teknoloji aracılığıyla ilerlemeyi içeriyor.

Küresel olarak toplulukları etkileyen aşırı hava koşullarını görmeye devam ediyoruz. Bu acil ihtiyacı karşılamak için, Microsoft, iş ortaklarımız ve tüm dünya için bir çağdaş yenilik ve kararlı eylemin on yılı olmalıdır. En Son Çevresel Sürdürülebilirlik Raporumuzda, karbon, su, atık ve ekosistemler alanındaki 2030 sürdürülebilirlik hedeflerimize yönelik ilerlemelerimizi paylaştık. 2022’de işimiz büyürken, genel karbon emisyonlarımız yüzde 0.5 azaldı. Emisyonlarımızın büyük çoğunluğunu oluşturan kapsam 3 emisyonlarına yönelik, muhtemelen en büyük zorluğumuza, tedarik zinciri, politika gelişmeleri ve sektör genelinde bilgi paylaşımı yoluyla devam edeceğiz.

Temiz su ve sanitasyon erişimini yaklaşık 1 milyon insana sağladık, su pozitif olma hedefimize giden yolun beş temel sütunundan biri. Atıksız olma yolunda, tüm bulut donanımımız için yeniden kullanım ve geri dönüş oranını yüzde 82’ye çıkardık ve katı işletme atığını depolama alanlarından ve yakma tesislerinden 12,000 metrik tonun üzerinde saptırdık.

Doğrudan operasyonlarımızın dünya ekosistemleri üzerindeki etkileri konusunda sorumluluk almayı sürdürüyoruz. İşletmek için kullandığımız alanın yüzde 50 fazlasını korumak üzere anlaşmış durumdayız. Bunun 12,270 dönümü—yaklaşık 7,000 futbol sahasına denk—kalıcı olarak koruma altına alınan alanlardır.

İklim değişikliğinin en ciddi etkilerinden kaçınmada bize yardımcı olmak için teknoloji güçlü bir kaldıraçtır. Bu nedenle, daha verimli veri merkezlerine, temiz enerjiye, Microsoft Cloud for Sustainability ve Planetary Computer’daki iyileştirmelere ve yeşil yazılım uygulamalarına yatırım yapma hızımızı artırıyoruz. Bugüne kadar, Climate Innovation Fund aracılığıyla enerji, endüstri ve doğal sistemlerde sürdürülebilir çözümleri kapsayan küresel bir portföye 700 milyon doların üzerinde kaynak tahsis ettik.

Son olarak, AI’nın iklim kriziyle mücadelede güçlü bir ivme kazandırabileceğine inanıyoruz. Mısır ve Kenya’daki AI for Good Lab’imizi genişleterek kıtada iklim direncini artırmayı hedefliyoruz. Ve ortaklarımızla birlikte, dünya genelinde güneş ve rüzgar tesislerini haritalandırmayı ve ölçmeyi amaçlayan Global Renewables Watch’ı başlattık.

Bu yeni dönem büyük fırsatlar vaat etse de, şirketimiz gibi firmalardan daha büyük sorumluluk talep ediyor. Dört taahhüdümüzü sürdürürken, işimizi nasıl yürüttüğümüzü ve müşterilerle ortaklarla nasıl çalıştığımızı net bir şekilde raporlayarak şeffaflığa odaklanıyoruz. Yıllık Etki Özeti, bu yılki ilerlemelerimiz ve öğrendiklerimiz hakkında daha fazla bilgi verirken, Raporlar Hub, çevresel verilerimiz, politik faaliyetlerimiz, iş gücü demografimiz, insan hakları çalışmalarımız ve daha fazlasına dair detaylı raporlar sunmaktadır.

Kültürümüz

Çalışma şeklimiz ve çalışma hızımız hızla değişiyor. Dünün istisnai olanının bugünün bekleneni olduğu bir ekonomide, Microsoft olarak hepimizin büyüme zihniyetini benimsememiz ve daha da önemlisi kültürümüz evrimleşirken sabit zihin setlerimizle yüzleşmemiz gerekecek. Bu yeni dönemde yenilik, iş modeli ve satış stratejilerinin nasıl göründüğünü yeniden formüle etmek için her gün cesaret gerekiyor.

Yüksek performanslı bir organizasyon olarak, ekonomik fırsatlarını maksimize etmelerine yardımcı olmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda profesyonel büyümelerine yardımcı olurken, tutkularını ve amaçlarını günlük işleri ve şirketin misyonuyla bağdaştırmalarına olanak tanımak önemli.

Başarılı olmak için müşterilerimizin ve dünyanın ihtiyaçlarına odaklanmamız, Microsoft olarak yenilik yapmamız ve işbirliği yapmamız, müşterilere en iyi hizmeti sunmak için çeşitliliği aramamız ve kucaklamamız gerekir. Dünyayı güçlendirmek için dünyayı temsil etmemiz gerekiyor. Bu amaçla, bu yıl zorluklarla karşılaşsak da şirketimiz her zamankinden daha küresel çeşitli bir yapıda olmaya devam etti.

Bağış yapma, kültürümüzün bir parçası olarak kalmaya devam ediyor. Bu yıl, 105,000’den fazla çalışan, 116 ülkede 35,000’den fazla kar amacı gütmeyen kuruluşa 242 milyon dolar (şirket katkısı dahil) bağış yaptı. Çalışanlarımız, ilgilendikleri konulara 930,000 saatten fazla gönüllü olarak hizmet etti.

Çalışanlarımıza şirkete ve topluluklarına olan bağlılıkları için derin bir minnettarlık duyuyorum ve her gün değişen bir şirket ve dünyada misyonumuzu ve kültürümüzü nasıl yaşadıkları konusundaki taahhütleri için teşekkür ediyorum.

Son olarak;

Yılbaşı günü, Tesla’nın eski AI direktörü Andrej Karpathy GitHub Copilot’ın kodunun yüzde 80’ini yüzde 80 doğrulukla yazdığını paylaştığı bir tweet gördüm. İki gün sonra, Hindistan Hükümeti Elektronik ve Bilişim Bakanlığı ile yaptığımız çalışmalardan birinin etkileyici bir örneğini gördüm. Bu, kırsal bölgelerdeki çiftçilerin devlet kaynaklarıyla kendi ana dillerinde etkileşimde bulunmalarını sağlamak için bir AI modelini uyguluyor.

Düşünün ki: Batı Kıyısı’nda geliştirilen bir temel model, hem eliştirmen geliştiricilerin hem de dünyanın diğer tarafındaki kırsal çiftçilerin yaşamlarını şimdiden dönüştürüyor. Teknoloji endüstrisinde bu hızlı yayılma ve geniş etkiyi daha önce hiç görmedik.

Eğer başarılı olursak, dünya da başarılı olacak ve Microsoft da aynı şekilde başarılı olacaktır.  Gelecek günlerde, aylarda ve yıllarda birlikte bu verdiğimiz vaadleri gerçekleştireceğimiz konusunda hiç süphe duymuyorum. Mutlu yıllar.”

Satya Nadella