Azure Stack HCI Nedir konulu yazımızda aslında pek çok temel konuya değinmiş ve sunumlar ile özellikle bu konuda yeni olan müşterilerimiz için anlaşılır bir kaynak sağlamıştık. Ancak hali hazırda bu konuyu takip eden ve daha detaylı bilgi isteyen müşterilerimiz içinde mimari yapısından bahsetmek istiyoruz.

Peki bu resme bakınca ne görüyoruz?

Bildiğiniz gibi Azure Stack HCI aslında bildiğimiz geleneksel bir HCI mimarisine sahip, özeti aşağıdaki gibidir;

Ancak ilk resimdeki Dünya ise çok daha farklı görünüyor? Oysaki temel gelmek istediğimiz konu ortak, “Hibrit Bulut

Bu senaryoda en alttan başlayacak olursak Azure Stack HCI donanımlarınızın üzerinde çalışan sanal makineler, veri tabanlarını görebiliyoruz. Yine aynı veya farklı veri merkezinde Vmware vSphere teknolojisi ile çalışan sanal makineler ve veri tabanlarını görebiliyoruz. Hatta bu iki onprem sistem yanında bir tane AWS cloud ortamı bir tane de Google Cloud ortamında pek çok iş yükünüzün olduğunu görebiliyoruz. Tabi Azure da eksik kalmasın diyoruz ve sol bölümde de Azure üzerindeki iş yüklerini görebiliyoruz. Peki neden Azure’ da AWS veya Google’ ın yanında değil? Birazdan anlayacağız.

Peki alt katman bitti, pek çok farklı veri merkezinde sistemleriniz çalışıyor. Üstünde ne görüyoruz? Alt katman ister Azure Stack HCI olsun, ister Vmware, ister AWS veya Google, bu altyapıların üstünde çalışan sanal makine veya veri tabanı gibi pek çok kritik iş yükünü “Arc-Enabled” olarak kullanabiliyoruz. Arc nedir derseniz aşağıdaki linki okumanızı tavsiye ederiz;